Cerrahi Destekli Üst Çene Genisletme (SARPE, SARME)

En son güncellendiği tarih: 21 Mar 2018

Çeşitli faktörler nedeniyle küçük ve dar bir üst çene yapısına sahip hastalarda, alt-üst çene ilişkisinin ideal şekilde sağlanabilmesi, dişlerdeki çapraşıklıkların giderilebilmesi için öncelikle üst çenenin olması gereken boyutlara getirilmesi gerekmektedir. Büyüme gelişimini tamamlamış hastalarda yalnızca ağız apareyleri ile bu durum sağlanamayacağı için, işlem cerrahi operasyonlarla desteklenmelidir.


Normal ve ideal bir ağız yapısında, hasta dişlerini kapatıp çenelerini ısırma pozisyonuna getirdiğinde üst çene dişlerinin tamamen alt çene dişlerini sarması beklenir.

Bu durum üst çenenin alt çene kavsine göre daha büyük olması ile sağlanmaktadır. Ancak bazı hastalarda genetik faktörler, erken diş kayıpları, çeşitli sendromlar, süt dişlerinin erken çekilmesi gibi birçok farklı etkene bağlı olarak üst çene yeterince gelişememekte ve olması gereken boyutlara ulaşamamaktadır. Bu durumda hastada alt çenenin çok belirgin, üst çenenin ise silik olduğu bir yüz görünümü ortaya çıkarken, dişlerde de ciddi çapraşıklıklar oluşmaktadır.


Bu durum hafif şiddetteki üst çene darlıklarında hastanın ergenlik dönemindeki doğal büyüme ve gelişim sürecinden ve kemik yapılarının halen bir miktar esnetilebilmesinden yararlanılarak sadece ağız içerisine takılan genişletici apareylerle sağlanabilmektedir.


Şiddetli vakalarda ve artık büyüme çağını aşmış erişkin hastalarda ise çene kemiklerinde genişletmeye engel teşkil eden direnç merkezleri (bir binanın kolonları olarak düşünülebilir) cerrahi kesilerle zayıflatılarak yine benzer ağız içi apareylerle çenelerde istenilen genişleme sağlanmış olmaktadır.


Bu operasyon normal diş tedavilerine benzer olarak lokal anestezi altında uygulanabilse bile genellikle hem hastanın hem hekimin daha konforlu çalışmasına olanak sağladığı için sedasyon ya da genel anestezi altında uygulanmaktadır.


1,294 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2020 Sercan KÜÇÜKKURT || Bu kişisel websitesinin içeriği, toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda genel bilgi ve bilinç düzeyini artırmaya yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim teşhis ve tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz ve asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu kaynaktan yola çıkarak; hekim tarafından önerilen tedavi sürecinin durdurulması, değiştirilmesi,  ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi, kesilmesi kesinlikte tavsiye edilmez.
 

İletişim: iletisim@welldent.com.tr - skucukkurt@gmail.com ||  Welldent ADSP 0216 365 5 365 || Istanbul Aydın Uni Diş Hek. Fak. Hastanesi 444 83 47

                          cene-cerrahi.com    cene-cerrahisi.net    cenecerrahi.istanbul    cenecerrahisi.ist    cenecerrahisi.istanbul    cenecerrahisi.net