Kemik Hacmini Artırmaya Yönelik İşlemler

Ciddi diş eti hastalıkları, zor ve travmatik diş çekim işlemleri, uzun süre iltihaplı dişlerin ağızda tutulması, uzun yıllar dişsiz kalmak gibi etkenler çene kemiklerinde dental implant uygulanamayacak ölçüde kemik hacminde azalmalara, incelmelere sebep olabilmektedir.Dental implant uygulanması amaçlanan bir hastada, yapılan röntgen ve ağız içi tetkikler sonrasında eğer çene kemiğinde yeterli kemik hacmi yoksa uygulanacak bölgenin anatomik özelliğine göre yardımcı cerrahi tekniklerinden yararlanılabilir.


Üst çenede her insan kafatasında bulunan hava boşlukları olan, sinüs boşluklarının olduğu arka bölgelerde kemik yüksekliği yetersiz ise "Sinüs Lifting" (Sinüs tabanı yükseltme ve kemik tozu yerleştirme) operasyonu ile kemik yüksekliği kazanılabilir.


Alt çene ise genellikle mevcut çene kemiğinin yüksekliğinden anatomik yapılar (Alt çene siniri) nedeniyle tam olarak yararlanılamaz. Bu durumlarda uygun vakalar da yapay kemik tozu uygulaması veya çenenin başka bir bölgesinden elde edilen kemik nakli operasyonu uygulanabilir. Yine kemik kalınlığının yetersiz olduğu durumlarda kemiği genişletmeye yönelik bir takım operasyonlar yapılabilir.


Kemik hacmini artırmaya yönelik işlemler implant uygulaması ile eş zamanlı yapılabileceği gibi, öncelikle yeterli kemik hacmi sağlanıp daha sonra implant yerleştirilmesini içeren iki aşamalı olarak da yapılabilir. Bu durum genellikle mevcut kemik hacminin miktarı ile ilgilidir. Hekim operasyon öncesi yapacağı ağız içi ve röntgen muayenesinin ardından işlemleri eş zamanlı mı iki aşamalı mı yapacağına karar verir.


Kemik hacmini artırmaya yönelik işlemler için hastanın kendi kemiği kullanılabileceği gibi yapay kemik tozları da bu işlemler için kullanılabilmektedir. Kemik tozunun kullanıldığı durumlarda rutin implant iyileşme süresine ek olarak 1-2 ay daha uzun kemikleşmenin beklenilmesi gerekebilmektedir.


Günümüzde kemik hacminin yetersizliği nedeniyle oldukça az hastada implant uygulaması yapılamamaktadır. Hastalara uygulanacak kemik hacmi artırma işlemleri sayesinde hastaların %90'ına implant uygulanabilmektedir.

Ancak bu işlemlerin en büyük dezavantajı hastalara ilave maliyetler getirmeleri ve iyileşme süreçlerini uzatarak hastanın dişlerinin yapılmasını geciktirmeleridir.60 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2020 Sercan KÜÇÜKKURT || Bu kişisel websitesinin içeriği, toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda genel bilgi ve bilinç düzeyini artırmaya yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim teşhis ve tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz ve asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu kaynaktan yola çıkarak; hekim tarafından önerilen tedavi sürecinin durdurulması, değiştirilmesi,  ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi, kesilmesi kesinlikte tavsiye edilmez.
 

İletişim: iletisim@welldent.com.tr - skucukkurt@gmail.com ||  Welldent ADSP 0216 365 5 365 || Istanbul Aydın Uni Diş Hek. Fak. Hastanesi 444 83 47

                          cene-cerrahi.com    cene-cerrahisi.net    cenecerrahi.istanbul    cenecerrahisi.ist    cenecerrahisi.istanbul    cenecerrahisi.net