top of page

Zigoma (Elmacık) Kemigi Implantları

Güncelleme tarihi: 21 Mar 2018

Üst çenesinde ileri derecede kemik kaybı olan, kemik hacmi artırma işlemleri ve uzun süren tedavilerin yapılamayacağı hastalarda elmacık kemiğine yerleştirilen özel uzun implantlar ve bunlara destek olan normal implantlar vasıtasıyla normal şartlarda implant yapılamayacak ve takıp çıkarılan damak protez kullanmaya mahkum hastalara sabit dişler yapılabilmektedir.Bu teknik uzun süre ve büyük oranda komplikasyon riski olan kemik greftleri kullanmadan hızlı ve yüksek başarı oranı olan bir uygulamadır.


Elmacık kemiği, zigoma implantları genellikle genel anestezi altında bazen de lokal anestezi ile yerleştirilir. Normal implant uygulamasına göre biraz daha zor bir uygulamadır. Hekimin mutlaka bir çene cerrahı olması ve bu konuda eğitim almış ve tecrübeli olması, olası bir komplikasyon sırasında önemlidir.


Zygoma implantının en büyük avantajı üst çene kemiği olmadığı için standart implant yapılamayan hastalara implant yapılabilmesidir.

Kemik erimesi olan bu tip hastalarda uzun ve pahalı olan yeni kemik oluşturma işlemine gerek duyulmaz. Her hastada olan elmacık kemiklerine implantlar yerleştirilerek hastalara sabit ve hızlı protezler yapılabilir. Diğer bir avantajı ise üst çenelerinden kaza ve kanser gibi hastalıklar sonunda çenesi çıkartılmış hastalara da güvenle yapılabilmeleridir.


Ancak standart dental implantların uygulanabileceği durumlarda her anlamda ilk tercih dental implant uygulamalarıdır.

Nitekim zygoma implantlarının uygulaması standart implantlara göre daha zorken maliyetleri de bir o kadar fazladır.262 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page