Zigoma (Elmacık) Kemigi Implantları

En son güncellendiği tarih: 21 Mar 2018

Üst çenesinde ileri derecede kemik kaybı olan, kemik hacmi artırma işlemleri ve uzun süren tedavilerin yapılamayacağı hastalarda elmacık kemiğine yerleştirilen özel uzun implantlar ve bunlara destek olan normal implantlar vasıtasıyla normal şartlarda implant yapılamayacak ve takıp çıkarılan damak protez kullanmaya mahkum hastalara sabit dişler yapılabilmektedir.Bu teknik uzun süre ve büyük oranda komplikasyon riski olan kemik greftleri kullanmadan hızlı ve yüksek başarı oranı olan bir uygulamadır.


Elmacık kemiği, zigoma implantları genellikle genel anestezi altında bazen de lokal anestezi ile yerleştirilir. Normal implant uygulamasına göre biraz daha zor bir uygulamadır. Hekimin mutlaka bir çene cerrahı olması ve bu konuda eğitim almış ve tecrübeli olması, olası bir komplikasyon sırasında önemlidir.


Zygoma implantının en büyük avantajı üst çene kemiği olmadığı için standart implant yapılamayan hastalara implant yapılabilmesidir.

Kemik erimesi olan bu tip hastalarda uzun ve pahalı olan yeni kemik oluşturma işlemine gerek duyulmaz. Her hastada olan elmacık kemiklerine implantlar yerleştirilerek hastalara sabit ve hızlı protezler yapılabilir. Diğer bir avantajı ise üst çenelerinden kaza ve kanser gibi hastalıklar sonunda çenesi çıkartılmış hastalara da güvenle yapılabilmeleridir.


Ancak standart dental implantların uygulanabileceği durumlarda her anlamda ilk tercih dental implant uygulamalarıdır.

Nitekim zygoma implantlarının uygulaması standart implantlara göre daha zorken maliyetleri de bir o kadar fazladır.30 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2020 Sercan KÜÇÜKKURT || Bu kişisel websitesinin içeriği, toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda genel bilgi ve bilinç düzeyini artırmaya yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim teşhis ve tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz ve asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu kaynaktan yola çıkarak; hekim tarafından önerilen tedavi sürecinin durdurulması, değiştirilmesi,  ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi, kesilmesi kesinlikte tavsiye edilmez.
 

İletişim: iletisim@welldent.com.tr - skucukkurt@gmail.com ||  Welldent ADSP 0216 365 5 365 || Istanbul Aydın Uni Diş Hek. Fak. Hastanesi 444 83 47

                          cene-cerrahi.com    cene-cerrahisi.net    cenecerrahi.istanbul    cenecerrahisi.ist    cenecerrahisi.istanbul    cenecerrahisi.net