Gömülü Dislerin Agız Içerisine Sürdürülmesi

Ağız içerisinde olması gereken konuma gelemeyerek kemik ya da dişeti içerisinde kalan dişlere gömülü dişler adı verilir. Gömülü kalan yirmiyaş dişlerinin tedavileri genellikle ilgili dişlerin çekimi iken diğer gömülü dişlerin ortodonti ve cerrahi girişimlerle ağız içerisine sürdürülebilmeleri mümkün olabilmektedir.
Toplumda gömülü diş denilince akla ilk gelen dişler olan "Yirmiyaş dişleri" yani 3. Büyükazı dişleri dışındaki diğer dişlerde çeşitli nedenlerle çene içerisinde gömülü kalabilmektedir. Yirmiyaş dişleri dışında çenelerde en sık gömülü kalan dişler üst çene kanin (köpek) dişleridir. Diğer dişlerde daha az sıklıkla da olsa gömülü kalabilirler. Bu tip gömülü dişlerin çekimi dışında özellikle tel tedavisi görmekte olan hastalarda bu dişleri olması gereken konumlarına getirebilmek mümkündür.


Gömülü dişlerin ağız içerisinde olması gereken konumlarına getirilebilmesi Cerrahi ve Ortodonti (Tel tedavisi) branşlarının ortak çalışmaları sonucunda mümkün olabilmektedir.

Bu işlemde cerrahi olarak gömülü dişe erişim sağlanmasının ve çevresindeki kemik dokularının zayıflatılmasının ardından, ortodonti uzmanı dişe çekme kuvveti uygulanabilmesi amacıyla bir buton(düğme) yerleştirir. Bu butonun diş tellerine lastikler ya da teller yardımıyla bağlantısı gerçekleştirerek, gömülü dişlerin sürmeleri sağlamak amacıyla dişlere çekme kuvveti uygulanır. Uygun durumlarda bu dişler ortalama 8-10 aylık bir süreç içerisinde yavaş yavaş olması gereken konumlarına getirilirler.


669 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2020 Sercan KÜÇÜKKURT || Bu kişisel websitesinin içeriği, toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda genel bilgi ve bilinç düzeyini artırmaya yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim teşhis ve tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz ve asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu kaynaktan yola çıkarak; hekim tarafından önerilen tedavi sürecinin durdurulması, değiştirilmesi,  ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi, kesilmesi kesinlikte tavsiye edilmez.
 

İletişim: iletisim@welldent.com.tr - skucukkurt@gmail.com ||  Welldent ADSP 0216 365 5 365 || Istanbul Aydın Uni Diş Hek. Fak. Hastanesi 444 83 47

                          cene-cerrahi.com    cene-cerrahisi.net    cenecerrahi.istanbul    cenecerrahisi.ist    cenecerrahisi.istanbul    cenecerrahisi.net